bişektomi

Bişektomi Nedir?

Yanak estetiği anlamına gelen bişektomi, olduğundan daha keskin elmacık kemiklerine ve estetik surat hatlarına kavuşmayı sağlayan cerrahi bir yöntemdir. Yanak cerrahisi adıyla da bilinir. Halk arasında Holywood estetiği olarak da anılmaktadır. Bunun nedeni Holywood oyuncularının yüz simetrisi V şeklinde ve oldukça keskin kişiler arasından seçilmesidir. Bişektomi günümüzde gitgide yaygınlaşan cerrahi bir işlemdir.

Genelde 3 ila 5 cc aralığında bir yağ dokusu oranı ilgili bölgelerden çıkartılır. Bu çıkarma işlemini takiben kendiliğinden eriyen dikiş ipleriyle dikişler atılır. Yanak içinden girildiği ve dikişler eriyen bir yapıya sahip olduğu için kalıcı bir yara izinin oluşması mümkün değildir. Bu açıdan bişektomi genel estetiğe zarar vermeden gerçekleştirilen bir estetik operasyonudur.

Bazı durumlarda ayrıyeten yanak bölgesinde liposuction uygulamasına gereksinim duyulabilir. Bunlar uzman hekimlerin kararına kalmıştır ve değerlendirmelerin ardından uygulanabilen yöntemler seçilebilir.

Bişektomi ameliyatının genel çerçevede amacı ters üçgen denilen bir yüz hattı oranını yakalamaktır. Yukarıdan aşağıya doğru kenarlıkları azalan ve böylece estetik bir görünüm sağlayan ters üçgen çoğu insan tarafından güzelliğin bir parçası olarak görülür. Yağ dokularının bir kısmının alınması ve yanak bölgelerinin yeniden şekillendirilmesiyle beraber elmacık kemikleri de daha belirgin görünmeye başlar.

bişektomi yanak estetiği

Bişektominin komplikasyonları

Bişektomi iki yanak bölgesinde mevcut bulunan Richat yağ torbalarının düzeltilmesiyle gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur. Bu operasyon estetik cerrahisi kategorisinin altında yapılmaktadır. Bu yağ torbaları yanak kısmından 1 cm kadar içeride bulunmaktadır.

    • Enfeksiyon oluşumu • Geç bir iyileşme süreci ihtimali • Anestezi problemleri ve morfin türevi ilaçlara olan alerjinin doğurduğu sorunlar • İşlem yapılan bölgede uyuşukluk ve beklenmeyen hisler • Şişlikler ve kızarıklık • Sıvı birikimi durumu • Fazla kanama görülmesi

Bazı hastalarda şişlikler birkaç hafta sürebilir. Bu türden durumlarda doktora danışılması şarttır. Ameliyat sonrasında ilgili yerlerde oluşan şişlikler, hafif bir baskıyla buz konularak dindirilebilir. Şişlikler genelde en fazla 2-3 hafta sürer.

Kimler yaptırmaya uygundur?

Uygulanan uzun süreli diyet programlarına ve çeşitli egzersizlere rağmen yine de tombul görünecek kadar yuvarlak bir suratı olan kişiler bişektomi yaptırabilir. Bu meselenin keyfi ve tercih sebebiyle ilgili uygunluğudur.

Diğer uygunluklar ise zorunlu olanlardır. Örneğin bazı hastalıklara sahip olanlar bişektomi işlemini bir kez daha düşünmeliler ve bu konuyu uzmanların değerlendirmesine bırakmalılardır.

Bişektomiye ihtiyaç duyanlar genelde ameliyat öncesinde yuvarlak veya ablak bir yüz yapısına sahip olup, sonradan zayıfladıklarında bile yüzü ortaya çıkanlardır. Zayıfladıktan sonra yüz hatları kemiklerle beraber ortaya çıkar. Ancak bir takım durumlarda öne çıkan yüzde tam bir estetik yakalanmaz. Bu yüzden diyetlerle zayıflama tek başına yüz hatlarını iyi gösteren bir sonuç sağlamaz. Yanak estetiğine ihtiyaç duyulmasının diğer bir nedeni de budur.

Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Bişektomi operasyonu geçirdikten sonra ağzın içinde belli başlı dikişler mevcut olacaktır. Bu nedenle ilk iki gün boyunca katı ve sert besinler yenmemelidir. Hasta katı gıdaları çiğnerken zorlanabilir ve dikişler yırtılabilir. İlk iki gün çorba gibi sıvı yiyecekler tüketmek daha uygundur. Sonraki günlerde katı gıdalara geçiş yapılabilir.

Bişektomi işlemi sonrasındaki üç dört gün süresince ağız gargarasının tercih edilmesi iyi bir seçenektir. En fazla bir hafta sonra ağzın içindeki dikişler eriyecektir. Bu sürecin başında katı gıdalardan uzak durulması ve ağız hijyenine özen gösterilmesi önemlidir.

Ağız içindeki rahatsız edici hassasiyet duyuları dikişlerin erimesiyle beraber son bulur. Bu yüzden kişiler bu konuda panik yapmamalıdır. Ameliyatın olunduğu gün kesinlikle alkol kullanılmamalıdır.

bişektomi estetiği fiyatlari

Bişektomi ile Yanak İnceltme Estetiği Fiyatları

Bişektomi ile yanak estetiği fiyatı değişkenlik gösterebilmektedir ve bu yüzden sabit bir fiyat vermek doğru değildir. Bişektomi fiyatı hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun