rinoplasti burun estetiği öncesi sonrası
rinoplasti burun estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

En yaygın estetik cerrahi işlemlerinden biri olan rinoplasti, bireylerin burnundaki asimetriyi ve istenmeyen görüntüleri ortadan kaldırmayı amaçlayan, kıkırdak veya burun kemiğinde işlemler yaparak gerçekleştirilen bir operasyondur.

Burun estetiğine duyulan gereksinimin nedenleri

  • Burun bölgesine alınan darbeler sonucu yamulma, bükülme ve diğer şekil bozukluklarının giderilmesi ihtiyacı
  • Doğuştan (genetik) faktörlerin sonucunda burnun uzun, büyük, girintili şeklinin düzeltilmek istenmesi

Bu tür nedenler sonucunda burun estetiği talep edilir. Burun estetiği bu nedenleri büyük oranda ortadan kaldırabilecek teknolojik aygıtlarla gerçekleştirilmektedir.

Rinoplastinin yapabildikleri

  • Yüz hatlarının orantısına göre ölçümlenmiş burun ebatları
  • Burundaki aşırı büyük köprünün düzeltilmesi
  • Kancalı duran, sarkık veya aşırı kalkık görünen burun ucunun düzeltilmesi
  • Olması gerekenden geniş veya büyük burun deliklerinin düzeltilmesi

Rinoplasti neden yapılır?

Rinoplasti yani burun estetiğinin yapılmasının iki temel nedeni vardır:

  • Burnun düzgün, simetrik ve muntazam bir görünüme sahip olmasını sağlamak
  • Tıkanan hava kanallarını ve burnun nefes alıp vermeyi zorlayan engellerini ortadan kaldırmak

Bir burun olduğundan yuvarlak, basık, tombul, aşırı uzun veya aşırı kısa, büyük veya küçük, girintili ya da çok fazla düz olabilir. Kişinin tercihine göre estetik burun cerrahisi bu doğrultuda gerçekleştirilir. Diğer sorunlar ise daha çok nefes alıp vermeyi ilgilendiren durumlardır.

Rinoplastinin komplikasyonları

Her ne kadar başarılı ve genelde yüz güldürücü sonuçları olsa da, bir takım istisnai durumlarda rinoplasti istenmeyen etkilere sebebiyet verebilir.

Rinoplastinin nasıl uygulanır?

Rinoplasti uygulamasında bir dizi yönteme başvurulur.

Birinci aşama: Anestezi evresi

Bu aşamada sedasyon ve lokal ya da genel anestezi uygulanabilir. Nasıl bir anestezik sürecin yaşanacağını, yani hangi anestezik ilaçların hangi oranlarda verileceği anestezi uzmanları ve doktorlar tarafından belirlenir.

İkinci aşama: İşlem

Bu evrede belirlenmiş ve çeşitli hesapların ışığında ölçümlenmiş olan ilgili yerlerde bir takım kesiler açılır.

Bu kesiler önceden belirlenen ebatlarda açılır. Kesiler açıldıktan sonra kemik yapısı istenilen formatlarda ve önceden belirlenmiş boyutlara riayet edilerek düzeltilir.

Üçüncü aşama: Dikkat

Ameliyat sonrasında bandajlanan burun bölgesine en ufak bir darbenin alınması bile çok tehlikelidir. Ayrıca solvent gibi iş yerlerinde kullanılan ağır uçucu maddelerin solunmaması önemli olabilmektedir. Sigara dumanını teneffüs etmek de çok sağlıklı olmayacaktır. Kişilerin ameliyat sonrasında bu kaidelere dikkat etmesi gerekir. Ayrıca kontrollere istenilen zamanlarda gidilmesi de elzemdir.

burun estetiği

Burun estetiği işlemi kaç saat sürer?

Bu bir cerrahi işlemdir ve her cerrahi işlemde olduğu gibi, belirli saat aralıklarında gerçekleştirilir. Bir rinoplasti ameliyatı ortalama 2 ila 4 saat arasında sürebilmektedir. Kapalı rinoplasti ve açık rinoplasti olarak ikiye ayrılır.

Burun estetiği ameliyatını kim gerçekleştirir?

Burun estetiğini estetik görünüm alanında tahsil yapmış plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir ve olması gereken de budur.

Ameliyat olmadan burun estetiği mümkün müdür?

Bazı çevreler ameliyatsız bir biçimde burun görünümünün değiştirileceğini düşünürler. Burnun yapısında çeşitli egzersiz hareketleriyle minimal değişiklikler meydana getirilebilir ancak büyük ve kalıcı bir değişim için cerrahi işlem görmek şarttır.

Burun estetiğinde bilgisayar görüntülemesi

Bu teknikte, burun yapınızın ameliyat sonrasında nasıl gözükeceği size gösterilmektedir. Program sayesinde burnunuzun nasıl bir görünüm alacağı önceden kestirilebilir. Bu sayede beklentilerinizi tekrardan değerlendirebilir ve muhtemel görünüme önceden hazırlıklı olabilirsiniz. Bu program görüntü anlamında tam olarak nokta atışı yapmasa da, iyi bir fikir verebilmektedir.

Rinoplasti öncesi hazırlık

Ameliyat öncesinde cerrahlar herhangi bir diğer işlemin gerekip gerekmediğini belirlemelidir. Örneğin burun estetiği yaptırırken aynı zamanda dudak dolgusu yaptırılabilir ve bazı durumlarda ikisinin birbirini tamamlaması gerekebilir. Neticede yüz bütünseldir ve yüzdeki göz, kaş, burun, dudak, kısacası her bir uzvun estetik açıdan güzel görünüme katkısı vardır.

Ayrıca uzman hekimler ne tür işlemler yapılabileceğinin belirlenmesi adına burnun dış yapısına ve burun deliklerine yakından bakarak bir tür gözlem yaparlar. Tüm bu gözleme dayalı tetkiklerin haricinde kan tahlili ve bir takım laboratuvar tahlilleri doktorlarınız tarafından talep edilebilir.

burun estetiği fiyatları öncesi sonrası

Açık ameliyat

Burun bölgesinin alt kısmından kesi açılarak girilen bu işlemde, burnun kıkırdak yapısı düzeltilir ve istenmeyen çıkıntılarla beraber kötü görünüme sebep olan tüm anomaliler giderilir.

Kapalı ameliyat

Kapalı rinoplasti işleminde, açık ameliyatın aksine, burun delikleri bölgesinden girilerek ameliyat gerçekleştirilir. Açık ameliyata nazaran daha zahmetlidir ve bu yüzden ameliyatı gerçekleştiren hekimin oldukça deneyimli olması gerekir. Avantajı ise işlem sonrasında ameliyatı belli edecek herhangi bir izin kalmamasıdır.


Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun