brezilya poposu öncesi sonrası

Brezilya poposu ya da kalçası olarak bilinen kalça türü nedir ve neden Brezilyalılara addedilmiştir?

Brezilya poposu ya da kalçası olarak adlandırılan bu popo türünü genel hatlarıyla anlatmak gerekirse ince bir belin ardından gelen dolgun, sıkı, kavisli ve şekilli olmasıdır. Bu bahsedilen kriterler, estetik bir popo görünümü için olmazsa olmazdır. Brezilya coğrafi olarak sıcak bir konumda yer alıp, kültürlerinde var olan dans etme ve hareket etme tutkusuyla yanıp tutuşurlar. Bu gibi etkenler bir araya gelince kadınların fit bir vücuda hem fizyolojik hem de genetik olarak sahip olması anlamına gelmektedir.

Kalça dikleştirme nedir?

Kalça dikleştirme ya da diğer bir kullanımla Brazilian Butt Lift (BBL), poponun dikleştirilmesi, kaldırılması, dolgunlaştırılması ve sıkılaştırılması adına yapılan bir estetik operasyondur. Bu estetik işlem yağ enjeksiyonu denilen işlemle gerçekleştirilir. Vücudun amaçlanan bölgelerinden (karın, bel ve diğer fazla yağ içeren kısımlar) alınan yağlar kalça bölgesine kademeli olarak enjekte edilir. Genel hatlarıyla bahsettiğimiz, doğal görünüme sahip olduran kalça dikleştirme operasyonu nedir?

Kalça dikleştirme operasyonu nedir ve nasıl yapılır?

Kalça dikleştirme operasyonu ya da diğer bir kullanım ile kalça ameliyatı nasıl yapılır? Brezilya modelinde popo kaldırma, popoda doğal bir görünüm kazandıran yağ enjekte etme operasyonudur.

Kalça dikleştirme operasyonundan önce hasta vücuduna umumiyetle genel anestezi uygulanır. Nadiren de olsa küçük çaplı müdahalelerde lokal anestezi kullanılır.

Kalça dikleştirme operasyonunuzu yapacak olan estetik cerrah vücudunuzda hedeflenen bölgelerden (kalça bölgeniz, karın bölgeniz, basenleriniz vb.) liposuction (liposakşın) yöntemi ile yağ alınır. Bu yağ alma operasyonu esnasında ciltte 3 ila 4 milimetrelik bir tür kesi açılır ve bu açılan kanaldan yağ alınarak tüplere aktarılır. Tüplere aktarılan bu yağlar, belli başlı arındırma işlemlerinin ardından hastanın kalçasına enjekte edilmek için hazırlanır.

Kalça dikleştirme operasyonunu yapan cerrah kalçalarınıza enjekte edilmek üzere hazırlanan tüpler içinde muhafaza edilen yağları, hasta kalçasında belirlenen hedef bölgelere kademe kademe enjekte ederek, kalçaya yuvarlak, dolgun, kavisli görüntüyü verecektir.

Kalça ameliyatında liposuction (liposakşın) için kalça etrafında 4 ya da 5 kesi açılır. Bu kesiler, yağ transferi sonrasında dikişlerle kapatılır. 3-4 milimetrelik bu kesiler, dikişlerle kapatılarak operasyon bitirilir.

Kalça dikleştirme operasyonundan sonra yapılması gerekenler

Hastalar, kalça dikleştirme estetiği olarak da bilinen kalça dikleştirme operasyonundan sonra kalça bölgelerinde ağrı ve sızılar hissedebilirler. Bu gayet normal bir durumdur. Hastalar, kalça dikleştirme operasyonundan sonra, doktorlarının önerdiği ağrı kesicileri kullanılarak kalça bölgelerinde bulunan ağrı ve sızıyı azaltabilirler.

brezilya poposu

Kalça ameliyatı sonrasında hasta vücudunda geçici hareket kabiliyeti eksiklikleri oluşabilir. Bunun sebebi hem yapılan operasyon hem de anestezinin etkileri olabilir. Bu sebepten ötürü ameliyat olan hastanın yanında en az bir kişi refakatçi getirmesi faydalı olacaktır.

Kalça dikleştirme operasyonundan sonra hasta, dengeli ve düzenli beslenmelidir. Sağlıklı beslenme herkes için çok mühimdir, ancak kalça dikleştirme operasyonu olan hasta için daha mühimdir. Bunun sebebi ise şudur ki, genetik faktörler vücudumuzda çok önemli bir yere sahiptir. Ancak beslenmemiz ve yapmış olduğumuz egzersizler vücudumuzun sağlıklı oluşunda ve vücudumuzun görünüşünde etken rol oynayacaktır.

Hasta, ameliyat sonrasında hekiminin belirttiği tarihlerde kontrole gitmeli, gerekli işlemleri yaptırmalıdır. Düzenli olarak doktor kontrolüne giden hasta, yapılan pansuman vb. işlemlerinin ardından doktorunun da onayıyla taburcu olabilir. Taburcu olan hasta, olası yan etki ya da şikayetlerin oluşması durumunda tekrar hekimi ile görüşmelidir.

brezilya poposu ile kalça dikleştirme

Kalça kaldırma korsesi işe yarayabilir mi?

Kalça kaldırma korsesi, kalça şekillendirici dolgulu korse, toparlayıcı külot olarak da adlandırılan bu eşya, kadınların iç giyim olarak kullandıkları dışarıdan çok belli olmayan geçici çözümlerdir. Kalça kaldırma korseleri genellikle çift katlı bir külotun içi pamuk ya da silikon doldurulmuş halidir. Popo kaldırıcı korseler, popoyu sarkık vaziyetten kurtarır, dik bir konuma getirir. Ayrıca poponun daha dolgun ve sıkı gözükmesini sağlar. Kalça korsesi kullanan kadınlar, popolarının görünümünden memnun oldukları için daha özgüvenli hissediyor olacaklardır. Kalça kaldırma korsesi hastaların poposunu bir nebze olsa dahi güzel, dolgun ve kavisli gösterse de bu kalıcı bir çözüm değildir.


Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun