saç ekimi öncesi sonrası

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç dökülmesi ve kellik sorunundan muzdarip olan ve bu sorunu ileri safhada olan kişiler için en etkili çözüm yöntemidir. Diğer medikal yöntemler ve ilaç tedavileri her ne kadar saç dökülmesinde belli düzeyde iyileşme sağlasa da dökülme ileri düzeyde olduğu takdirde geniş kellik alanlarının kapanması pek mümkün değildir. Bu durumda hastanın kendi saç kökleri alınarak kellik olan bölgelere aktarılır. Bunun için özellikle hormonal nedenlerden kaynaklanan erkek tipi saç dökülmesine karşı dirençli olan bölgeler donör bölge olarak kullanılır. Donör bölgelerden toplanan saç kökleri, gelişmiş saç ekim yöntemleri ile alıcı bölge de denilen saç dökülmesinin yoğun olduğu bölgeye ekilir.

Saç Ekimi Yapılışı ve Aşamaları

Saç ekimi belli aşamalar dahilinde yapılan bir uygulamadır. Doktorunuz önce sizi muayene eder ve ekim işlemi için gerekli olan hazırlıkları yapar. Daha sonra anestezi uygulaması ile ekim bölgesi uyuşturulur. Bundan sonra saç kökleri toplanır, kellik olan bölgede kanallar açılır ve saç kökleri ekilir. Böylece saç ekimi yapılışı aşamalar halinde tamamlanır. İşte sırasıyla saç ekimi aşamaları:

Muayene ve hazırlık

İşlemden önce saç dökülmesine sebep olan sorunun belirlenmesi gerekir. Ayrıca işlemin gerçekleştirilmesini engelleyecek herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Bunun için önce saç deriniz detaylı bir şekilde muayene edilir. Eğer saç dökülmeniz tekrarlayacak hastalıklardan kaynaklanıyorsa ekim işleminden fayda görmeyebilirsiniz. Ancak saç dökülmeniz erkek tipi saç dökülmesinden (bu sorunun kadınlardaki versiyonu kadın tipi saç dökülmesidir) kaynaklanıyorsa işlem yapılabilir. Bunun nedeni donör bölgeden alınan saç köklerinin erkek tipi saç dökülmesinden rol oynayan DHT hormonuna karşı dirençli olmasıdır. Eğer anestezik maddeye karşı bir alerjiniz yoksa ve kanser gibi ciddi bir hastalığınız yoksa işleme uygun kabul edilirsiniz.

Saç Ekimi Planlaması

Saç ekimi işlemine uygun bir aday olduğunuza karar verilirse, doktorunuz ekimi hangi tekniği kullanarak gerçekleştireceğine karar verir. Genellikle gelişmiş bir saç saç ekim yöntemi olan FUE yöntemi ile ekim yapılır. FUE yönteminde mikromotor ve manuel punch gibi farklı greft toplama yöntemleri bulunur. Greft saç köklerini barındıran yapılardır. Doktorunuzun bu yöntemlerden birinde karar kılar. Daha sonra saçların ekimi esnasında kullanılacak yönteme karar verir. FUE yöntemi kapsamında olan DHI ile klasik FUE arasında seçim yaparken ne kadar saç köküne ihtiyacınız olduğu gibi bazı faktörleri değerlendirir. Bu konuda da karar verdikten sonra alın çizginiz belirlenir. Alın çizgisi saçlarınızın doğal gözükmesi için doğru bir şekilde çizilmelidir. Çok aşağıda veya çok yukarıda başlayan bir alın çizgisi alnınızın kötü gözükmesine neden olabilir.

saç ekimi

Anestezi

Ameliyat ile ilgili tüm planlamalar yapıldıktan sonra artık saç eki işlemine geçilebilir. Saç ekim işlemine lokal anestezi uygulaması ile başlanır. Greftlerin toplanacağı ve ekileceği bölgeler uyuşturularak kişinin işlem süresince ağrı ve acı duymaması sağlanır. Ancak lokal anestezi uygulanmadan evvel kişinin anestezik maddeye alerjisi olup olmadığı veya kalp damar hastalıkları olmadığı kesin olarak belirlenmelidir.

Saç köklerinin toplanması

Anestezi uygulandıktan sonra donör bölgeden greftler toplanır. Saç kökleri tek tek değil greftler halinde toplanır. Saç derisinde saç kökleri tek tek değil greftler halinde bulunur. Bir greftin içerisinde genellikle birden fazla saç kökü bulunur. Donör bölge olarak erkek tipi saç dökülmesine karşı dirençli saç köklerini bulunduğu kulak arkası ve ense bölgesi seçilir. Eğer bu bölgelerde de yeterli miktarda saç kökü bulunmuyorsa vücudun diğer kıllı bölgelerinden greft toplanır. Bunun için sakallar, pubik bölge ve kollar gibi alanlardan faydalanılır. Saç kökleri köklerin büyüklüğüne ve açılarına göre dikkatli bir şekilde toplanmalıdır aksi takdirde zarar görebilirler ve işlem başarısız olabilir.

Kanalların açılması

Saç kökleri toplandıktan sonra, greftlerin ekileceği bölgede kanallar açılır. Bu kanallar toplanan greft sayısıyla aynı olmalıdır. Zaten doktorunuz daha önce toplanacak ve ekilecek greft sayısına karar vermiştir. Ancak işlem esnasında ufak değişiklikler yapılabilir. Kanallar da açıldıktan sonra greftlerin ekim aşamasına geçilerek işlem tamamlanır.

Saç Ekim işlemi

Saç ekimi işleminde toplanan greftler açılan kanallara ekilir. Burada dikkat edilecek olan nokta saç köklerinin saçların doğal olarak uzama açısı dikkate alınarak ekilmesidir. Aksi takdirde ekilen saçlar doğal bir şekilde uzamaz ve estetik bir görüntü uzamaz. Ayrıca doktorunuz DHI saç tekniğinden faydalanırsa kanalları açma işlemi ile saç ekim işlemini aynı anda gerçekleştirir.

saç ekimi fiyatları

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatı ekilecek greft sayısına göre değişkenlik gösterdiğinden sabit bir fiyat vermek mümkün değildir. Saç ekimi fiyatı almak için bizi arayabilirsiniz.

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun