kalça dikleştirme estetiği öncesi sonrası

Kalça dikleştirme nedir?

Kalça dikleştirme çeşitli dokuların alınarak veya gerilerek, yağ işlemleri yani liposuction yapılarak veya genel anestezi altında birden fazla işlemi uygulayarak yapılan bir estetik cerrahi kategorisidir.

Ameliyat en fazla 6 saat minimum ise ortalama 3 saat kadar sürmektedir. Ancak genel anestezi altında yapılan popo kaldırma estetiği 30 saatin üzerine çıkabilmektedir ve genellikle 35-36 saat kadar sürebilmektedir. Bunun nedeni yapılan işlemlerin fazlalığıdır. Ancak kalıcı bir ameliyat sonuçları bakımından daha yüz güldürücü olabilir.

Ameliyatlarda çeşitli drenler kalça bölgelerine ve çevresine konumlandırılır. Bu drenlerin yerleştirilme nedenleri sıvı birikimi olarak bilinen komplikasyon riskinin azaltılmasıdır.

Her kalça dikleştirme ameliyatının kendine has formülleri ve yöntemleri vardır. Genel hatlarıyla kalça dikleştirme doku ve yağlarla yakından ilgilidir.

Kalça dikleştirme neden tercih edilir?

Kalça dikleştirme operasyonunu zayıf, popo kısmı kalkık olmayan veya sarkık olan kadın bireyler talep edebilmektedir.

Genetik unsurların düz bir kalça yapısına yol açtığı bireyler kalça dikleştirme ameliyatı tercih edebilir. Yalnızca düz bir kalça görünümünden şikayetçi olan bireyler değil, sarkık veya selülit görünümüne sahip bireyler de kalça dikleştirme ameliyatı talebinde bulunabilirler.

popo estetiği öncesi sonrası

Kalça dikleştirmede kullanılan yöntemler

Tercih edilen bir çok yöntem olup bunların ilk sırasında yağ enjeksiyonu yer almaktadır. Yağ enjeksiyonu popo dikleştirme operasyonlarında ilk düşünülen ve en sık tercih edilen metottur diyebiliriz.

Yağ enjeksiyonunun haricinde dolgu enjeksiyonları ve silikon tedavisi de mevcuttur.

Kalça dikleştirme ameliyatının amaçları

  • Kalkık ve dik duran bir kalça
  • Simetrik ve şekillenmiş duran kalça
  • Zayıf olmayan, yeteri kadar dolgun bir kalça

Kalça dikleştirme operasyonlarında bunlar hedef olarak belirlenir ve işlemler bunu oluşturmaya uygun olarak ayarlanır. Uzun lafın kısası kalça bölgesinin tam olarak estetik görünmesi adına bu ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.

Zayıf kişilere popo dikleştirme nasıl yapılır?

Kilo açısından zayıf birisinde yağ oranı düşüktür. Bu yüzden liposuction teknikleriyle geleneksel bir tedavi uygulanması oldukça güç görünmektedir. Bu nedenle zayıf kişiler için popo kısmı için özel olarak entegre edilmiş protezler kullanılmaktadır. Bu protezler sayesinde popo dik bir biçimde yeniden şekillendirilmektedir.

Protez ile kalça dikleştirme yönteminde, her iki kalça bölgesinin birleştiği kısımda bir kesi açılır. Kalça kasının altında her iki kalça bölgesinde olmak üzere bir cep oluşturulur. Yapılan bu cep bölgelerine silikondan üretilmiş özel kalça protezleri konumlandırılır. Bu protezler silikondur ancak silikonları göğüste kullanılanlara nazaran daha sert bir yapıya sahiptir. Sırf bu sebeple, işlemin akabinde oturup kalkma rahatsız edici olabilir. Ameliyattan sonra oturulacak herhangi bir yerin oldukça yumuşak bir yapı olmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda hem gereksiz bir ağrıyla karşılaşabilir, hem de dikişlere zarar verebilirsiniz.

Protez ile yapılan işlemler genelde popo dikleştirme kapsamına girmez. Daha ziyade brezilya tipi kalça dikleştirme adıyla anılan yöntemler bütünü bu durumla ilgilenmektedir.

Kalça dikleştirme ameliyatının riskleri

  • Enfeksiyon: Diğer bir çok cerrahi işleme nazaran bu ameliyatta enfekte olma ihtimali daha yüksektir. Bunun temel nedeni popo bölgesinin sürekli kapalı ve doğal olarak hijyen dışı olabilmesidir. Hijyenik olmayan bir bölgede açılan cerrahi kesilerin enfeksiyon oluşturma ihtimalleri daha yüksektir. Benzer ihtimal düzeyleri kıl dönmesi ameliyatlarında da aynen geçerlidir. Bu yüzden hastaların ameliyat sonrasında hijyenlerine ve bakımlarına özen göstermesi ayrıca büyük önem taşıyacaktır. Reçete edilen antibiyotik ilaçların yanı sıra temizliğe dikkat edilmelidir.
  • Dikiş sorunları: İşlem yapılan bölge oldukça hassas ve oturulan bir yer olduğu için, atılan dikişler hasar görebilir. Bu da hafif kanamalara yol açabilir veya diğer olumsuz durumlar görülebilir.
  • Kanama: Belirli düzeylerde –genelde hafif seyreden- kanamalar görmek mümkündür.

İple popo dikleştirme yöntemi

Özel üretilmiş ve kalça yapısına uygun ipler sayesinde popo dikleştirme uygulanabilir. Bu ipler ilgili yerlere konularak popo dokuları gerginleştirilir. Bu tedavinin diğer yöntemlere göre başarı oranı biraz daha düşük olabilir.

popo kaldırma estetiği öncesi sonrası

Kalça dikleştirme ameliyatları sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Oturduğunuz yerin yumuşak olmasına dikkat edin .Mümkünse arabada veya evde herhangi bir yere otururken altınıza kaz tüyü gibi oldukça yumuşak bir yastık yerleştirin. Ağır hareketlerden kaçının. Ani eğilmeler ve egzersizlerden uzun bir süre uzak kalın. Doktorun talimatlarına uymak her işlemde olduğu gibi önemlidir. Uzman hekimlerin belirlediği kurallara uymaya çalışmak kalça dikleştirme estetiğinde oldukça önemlidir.


Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun