burun dolgusu ile burun estetiği öncesi sonrası

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu ile burun estetiği; Burun ile ilgili estetik sorunların ve kusurların çoğunlukla cerrahi bir müdahaleyi gerektiren rinoplasti ameliyatı ile tedavi edildiği düşünülür. Oysaki burun dolgusu gibi ameliyatsız burun estetiği de birçok burun kusurunda etkili bir tedavi yöntemidir. Rinoplasti ameliyatının aksine kesi gerektirmemesi nedeniyle oldukça cazip bir burun estetiği işlemi olan burun dolgusu yaptıran hastalar da sonuçlardan son derece memnun kalırlar.

Burun dolgusu genellikle cilt dolgu malzemeleri kullanılarak yapılan bir işlemdir. Hyalüronik asit gibi cilt dolgu maddeleri ile ciltte bulunan asimetriler ve kırışıklıklar deri altı enjeksiyonu yöntemiyle etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Daha çok dudaklarda ve nazolabial bölgede uygulanan dolgu maddelerinin buruna da enjekte edilmeye başlanmasıyla ameliyatsız burun estetiği açığı çıkmış oldu. Bu yöntemle burundaki boşluklar doldurularak girinti çıkıntılar ve asimetriler iyileştirilebilir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu işleminin ilk aşaması muayenedir. Doktorunuz önce sizi etraflı bir şekilde muayene eder ve burnunuzdaki kusurları ve burun dolgusu ile müdahale edilebilecek bölgeleri belirler. Ayrıca sizin arzu ve istekleriniz de işlemin gidişatına yön vereceği için sizinle de sohbet edecek ve beklentilerinizi anlamaya çalışacaktır. Eğer beklentileriniz burun dolgusu ile düzeltilebilecek işlemlerin kapsamını aşıyorsa işlem yapılmayabilir.

Yapılacak değişikliklerin tespit edilmesi ile öncesi ve sonrası fotoğrafları için doktorunuz fotoğraflarınızı çeker. Daha sonra işlem yapılacak bölgede acı hissedilmesini önlemek için anestezik krem uygulamasına geçilir. İşlem bölgesinin uyuşması krem sürdükten sonra 20 dakikayı bulur. Uyuşma sağlandıktan sonra içerisinde hyalüronik asit bulunan dolgu maddesi gerekli yerlere enjekte edilir. Hyalüronik asit vücudumuzda bulunan bağ dokularının temel maddesidir; bu nedenle oldukça etkilidir. Ancak işlemde sentetik bir hyalüronik asit kullanılır. Bu dolgu maddesi oldukça ince uçları olan iğneler ile enjekte edilir.

burun dolgusu ile burun estetiği

Burun Dolgusunun Avantajları

Burun dolgusu genellikle burun ucu düşük olan veya profilinde sorun olan kişilere uygulanır. Genellikle hyalüronik asit ile uygulanan bu işlem çok az risk barındırır zira hyalüronik asit işlem esnasında oluşabilecek tıkanıklığın açılmasında sorun çıkartmayacak bir maddedir zira zamanla erir. Eriyebilen tek dolgu malzemesi olan hyalüronik asit ile uygulanmayan burun dolguları daha risklidir.

Burun dolgusu bunun dışında hastalara başka birçok avantaj daha sunar. Örneğin hastaların ameliyat olmadan burun kusurlarının düzeltilmesi birçok hasta için bu işlemi oldukça cazip kılar. Ameliyattan korkan ve ameliyattan sonraki iyileşme sürecini külfet olarak gören hastalar için burun dolgusunun kolay bir işlem olması tercih sebebidir. Ayrıca bu işlemde az miktarda dolgu kullanılarak istenen rötuşlar kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Son olarak bu işlem ameliyata göre daha az masraflıdır.

Burun Dolgusunun Dezavantajları ve Yan Etkileri

Burun dolgusunun belki de en büyük dezavantajı bu işlemin kalıcı olmamasıdır. Dolgu malzemelerine göre işlemin kalıcılık süresi değişse de eninde sonunda burun eski haline dönecektir. Bu süre genellikle 1 ila 2 yıl arasında değişir. Bu süre dolduktan sonra aynı sonuçların elde edilebilmesi için işlemin tekrarlanması gerekir. Ayrıca bu teknikte burnun küçültülmesi mümkün değildir. Burundaki boşlukların doldurulması ile şekilde değişiklikleri sağlanabilir ancak burun küçülmez. Burnunun çok büyük olduğundan şikayetçi olan ve burnunu küçültmek isteyen kişiler için bu işlem uygun değildir.

Gene de burun şeklinde ufak değişiklikler ile farklı ve daha estetik bir görüntü arzu eden kişiler için burun dolgusunun oldukça etkili bir estetik operasyon olduğunu belirtmeliyiz. Ciddi bir burun büyüklüğü olmayan ve ameliyat olmak istemeyen kişiler bu ufak operasyonla istedikleri sonuçları elde edebilirler.

Burun dolgusu işleminin yan etkileri ise göz ardı edilebilecek kadar küçüktür. Bazı dolgu maddeleri nedeniyle cildin altında ufak nodüller oluşabilir. Ayrıca nadiren de olsa şişme, kızarıklık, iltihap, ağrı, kaşıntı ve enfeksiyon da oluşabilir. İleriki günlerde skarlaşma, dolgu maddesinin yer değiştirmesi ve asimetrik görüntü gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

burun dolgusu ile burun estetiği fiyatları

Erkeklerde Burun Dolgusu

Burun dolgusu ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan biri de erkeklerde burun dolgusu işleminin mümkün olup olmadığıdır. Esasen bu sorunun cevabı basit ve nettir: erkekler de tıpkı kadınlar gibi arzu ettikleri takdirde burun dolgusu ile burun kusurlarını iyileştirebilirler. Ancak eğer burun, dolgu işlemi ile düzeltilemeyecek kadar bozuk ise burun ameliyatı bu kişiler için daha doğru bir seçenek olacaktır. Ameliyat olmak istemeyen ve burun dolgusuna uygun olan erkek hastalar ise gönül rahatlığıyla burun dolgusu yaptırabilirler.


Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun