mide botoksu nedir

Mide botoksu nedir?

Mide botoksu, kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan Botulinum toksin maddesinin midede belirli yerlere enjekte edilerek iştahın kesilmesi ve kilo vermenin sağlanmasını amaçlayan bir prosedürdür. Botolinum toksin, Clostridium botulinum isimli bir bakteriden üretilen ve esasen fonksiyonu sinirleri felç etmek olan bir maddedir. Midede belli yerlere uygulandığında mide kaslarının kasılması azaltılır ve bu şekilde hastanın iştahı da azalır. Botoks dermatolojik uygulamaların yanı sıra ağrı tedavisinde de nörologlar tarafında kullanılmaktadır.

Mide botoksu nasıl uygulanır?

Bu işlem endoskopik yöntemle uygulanır. Endoskopi normalde ucunda kamera olan ince bir hortumla mideye girerek mide hastalıklarının teşhis edilmesinde faydalanılan bir işlemdir. Güvenli bir işlem olan endoskopi esnasında hasta uyutulur ve böylece herhangi bir rahatsızlık hissetmesinin önüne geçilmiş olur. İşlemden önce 8 saat aç kalmanız ve sıvı da almamanız gerekir. Hafif düzeyde anestezi uygulanacak olmasına rağmen işlemden önce su içmiş olmanız işlem esnasında nefes almanıza engel olabileceği için risklidir.

İşlem endoskopi ile uygulandığı için botoks enjeksiyonuna başlamadan evvel mide ve on iki parmak bağırsağınız hastalık bulgusu açısından kontrol edilir. Herhangi bir sorun yok ise botoks enjeksiyonuna başlanır. Endoskopik enjektör ile bu protein mide zarının altına uygulanır. İşlemden yaklaşık 3 gün sonra hastanın iştahında azalma başlar.

Mide botoksu ne kadar sürer?

Her şeyden önce mide botoksunun, tüp mide ameliyatı gibi bir obezite cerrahisi olmadığını belirtmeliyiz. Herhangi bir şekilde kesi yapılmaz. Yalnızca endoskopik yöntemle ağızdan girilerek ilgili yerlere botoks enjekte edilir. Ameliyat statüsünde olmadığı için işlem uzun da sürmez. Yaklaşık olarak 20 dakika içerisinde işlem tamamlanmış olur. Bununla beraber endoskopik bir yöntem olduğu için hasta uyutulur. İşlem bittikten sonra hasta 20 dakika kadar takip edildikten sonra hiçbir sorun yok ise eve gönderilir.

Mide botoksu kimlere uygulanabilir?

Mide botoksu bir obezite cerrahisi olduğu için amacı kilo vermek olan herkesin faydalanabileceği bir zayıflama yöntemidir. Bununla beraber her işlemde olduğu gibi hastanın bazı koşulları karşılaması gerekir.

  • Diyet ve egzersiz yapmasına rağmen kilo vermekte zorlanan kişiler.
  • Vücut kitle indeksi 40’ın altında olan kişiler.
  • Vücut kitle indeksi 27-35 arasında olan ve obez olmayan kişiler.
  • Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan obezite hastalarına bu tedavi önerilmez. Onlar için obezite cerrahisi daha uygundur.
  • Mide ülseri veya gastrit gibi bir rahatsızlığı olanların bu işlemi yaptırmak için öncelikle tedavi olmaları gerekir.
mide botoksu yapılışı

Mide botoksu başarı oranı

Hastaların en merak ettiği konulardan biri de mide botoksu başarı oranı ile ilgili verilerdir. Esasen bu veriler mide botoksu başarı oranı hakkında olumlu sonuçlar göstermektedir. Hastaların 3 ila 6 ay içerisinde vücut ağırlıklarının yaklaşık olarak % 10 ila 15’ini kaybetmesi mümkündür. Ancak hastanın tam olarak kaç kilo vereceği yaşına, yaptığı egzersiz miktarına ve metabolizma hızına bağlı olarak değişir. Ancak bu işlemin tek başına çok etkili olması mümkün olmayabilir. Hasta işlemden sonra karbonhidrat oranı yüksek bir diyetle beslenir ve spor yapmaz ise mide botoksu başarı şansı düşer.

Mide botoksunun zararları ve yan etkileri

Botoks dermatoloji alanında yıllardır başarıyla ve risksiz olarak kullanılmakta olan bir yöntemdir. Doktorunuz işinin ehli olduğu müddetçe ve doğru doz ayarlandığında botoksun bir zararı görülmemiştir. Endoskopi uygulaması da genel olarak güvenli bir işlemdir. Bu nedenle diyebiliriz ki ne botoksun ne de endoskopinin bir zararı olmadı için mide botoksunun tehlikeli yan etkileri ve zararları söz konusu değildir. Bununla beraber botoks alerjisi olanlara bu işlem uygulanmamalıdır. Ayrıca kas hastalığından muzdarip kişiler de işlem için uygun değildir.

mide botoksu fiyatları

Mide botoksu sonrası beslenme

Mide botoksu sonrası beslenme belki de operasyonun kendisinden bile daha ciddi bir süreçtir. İşlem sonrası işlemin başarılı olması için mide botoksu diyeti uygulanmalıdır. Bu süreçte her ne kadar iştahınız azalacak olsa da kendinizi kontrol etmeniz gerekir. Mide botoksu diyeti kesinlikle fast food ve rafine yağlar içermemelidir. Bu süreçte asitli içecekler, karbonhidrat ve şeker oranı yüksek besinlerden kaçınmak mide botoksu sonrası beslenme programında son derece önemli bir yere sahiptir. Kişi zaten kendiliğinden daha az acıkır ve çabuk doyar ancak bazı kişilerde psikolojik olarak yeme isteği oluşabilir. Bu isteğe kendini bırakmamak ve mide botoksu diyeti konusunda gerekli yasaklara uymak önemlidir.


Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun