meme büyütme öncesi sonrası

Meme Büyütme Ameliyatı

Memelerin vücut ile uyumu genel olarak kadına kadınsı bir görüntü sağlayan orantıyı doğrudan etkiler. Omuz kalça ve bel uyumunda göğüslerin yeri yadsınamaz. Memelerin çok küçük olduğu durumlarda bu orantı bozulur ve kadın vücudunun kendine has çekiciliği yitirilir. Ayrıca bazı kadınlarda memelerde hacim farkı olabilir. Bu durum da estetik açıdan tercih edilmeyen ve kişileri estetik operasyonları düşünmeye iten bir kusurdur.

Meme büyütme, kadınların vücutlarına göre küçük buldukları veya genel olarak meme boyutundan memnun olmadıklarında uygulanan ve memenin şeklini ve boyutunu değiştiren bir estetik operasyondur. Bu operasyonda memenin sadece boyutu büyümekle kalmaz aynı zamanda şekli de iyileştirilir ve memelerde sarkmalar ortadan kalkar. Estetik operasyonlar arasında en sık tercih edilen işlemlerden biri olan meme büyütme ameliyatı hasta memnuniyeti çoğunlukla üst düzeyde olur.

Meme Büyütme Ameliyatında Neler Kullanılır?

Meme büyütme ameliyatlarında önce kişinin kendi vücudundaki yağ dokusu alınarak memelere nakledilmiş ancak bu uygulama istenen sonuçları sağlayamamıştır. Bu yöntem tam kalıcılık sağlamaz ve bu nedenle etkili bir yöntem olarak görülmez. Bununla beraber yağ naklinde kök hücrelerden faydalanıldığı zaman kalıcılık oranı çok daha fazladır.

Bunun yanında tuzlu sudan oluşan implantlar ve silikon da meme büyütme ameliyatlarında kullanılan malzemelerdir. Bugün kullanılan silikon malzemeler eskisi gibi patlamaya yağmayan daha gelişmiş ürünlerdir. Bu malzemelerden hangisinin kullanılacağı hastanın tercihine, özel şartlarına ve hekimin de tavsiyesine göre istişare halinde kararlaştırılabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Hazırlık

İşlemden önce cerrahınız ile beraber nasıl bir meme istediğinize dair bir konuşma yapmanız gerekir. Bu konuşmada memenin büyüklüğü ve görünümü ile ilgili arzularınızı net bir şekilde belirtmelisiniz. Meme yapınız da işlemin sonuçları üzerinde etkili olacaktır. Sizin meme yapınıza göre meme şeklinizin yuvarlık mı su damlası mı olması gerektiğine karar verilebilir. Bu görüşmede meme implantının malzemesine de karar verilir. Bunlara ek olarak ameliyat öncesi dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

  • Ameliyattan birkaç hafta sigarayı bırakmanız doğru olacaktır.
  • Doktorunuz kullandığınız tüm ilaçlar ve hastalıklarınız hakkında bilgi sahibi olmalı ve ameliyata ona göre hazırlanmalıdır.
  • Eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bu ilaçları ameliyattan bir hafta kadar önce bırakmanız gerekir. Kan sulandırıcı ilaçlar kanama riskini arttıracağı için bu hususta özellikle dikkatli olmalısınız.
  • Ameliyattan önceki hafta bitki çayı kullanımında da ölçülü olmalısınız. Bazı bitki çaylarının da kan sulandırıcı etkisi olabilir. Ayrıca vitamin ve gıda takviyelerini de kesmeniz tavsiye edilir.
  • Ameliyat olmadan önce gece 12’den sonra hiçbir şey yiyip içmemelisiniz.
meme büyütme ameliyatı

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme ameliyatı sonrası komplikasyon riski düşük olsa da cerrahi operasyonun neden olduğu travmadan ötürü bazı rahatsızlıklar hissedilebilir. Ameliyattan birkaç hafta sonra ameliyat bölgesinde şişlikler oluşabileceği gibi morarmalar da görülebilir. Bu süreçte ağrılarınız da olabilir ancak doktorunuz ağrılarınızı azaltmak için gerekli ilaçları reçete eder.

İyileşme sürecinde doktorunuz implantları desteklemek için bir bant takmanızı veya sporcu sütyeni kullanmanızı isteyebilir. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz. Bunların haricinde doktorunuz muhtemelen birkaç hafta içinde iş hayatınıza dönmenizde sorun olmadığını söyleyecektir. Ancak işten bir hafta kadar izin almanız gerekebilir.

Meme ameliyatı sonrası komplikasyon olmaması için ilk bir ay ağır sporlardan kaçınmanız gerekir. Bu hem ameliyatlı olan hassas bölgenin darbe almaması hem de vücudunuzun ihtiyacı olan dinlenme sürecinin tamamlanması açısından önemlidir. Ayrıca bu süre zarfında tansiyonunuzun yükselmesine neden olan her türlü aktiviteden de kaçınmanız gerekir. Eğer doktorunuz eriyen dikişler kullandıysa dikişlerin alınması gerekmez. Ancak erimeyen dikişler kullanıldıysa 10 gün sonra dikişlerinizin alınması gerekecektir.

Meme büyütme ameliyatı ciddi riskleri olan bir operasyon değildir. Eğer ameliyattan sonraki süreçte memenizde kızarıklık hissederseniz ve aynı zamanda ateşiniz de çıkarsa enfeksiyon gelişmiş olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Eğer doktorunuza ulaşamaz iseniz ve ateşiniz çok yükse acile gitmelisiniz. Esasen, sadece bu belirtiler değil, ameliyat sonrası süreçte normalin dışında herhangi bir belirti fark etmeniz durumunda mutlaka doktorunuza danışın.

meme büyütme fiyatları

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Göğüs büyütme ameliyatı fiyatı doktordan doktora, tedaviden tedaviye ve dolayısıyla da kişiden kişiye değişebilmektedir. Göğüs büyütme ameliyatı fiyatları ile ilgili bilgi için arayabilirsiniz.

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun