nazolabial dolgu nedir?
nazolabial dolgu öncesi sonrası

Nazolabial Dolgu Nedir?

Nazolabial dolgu nazolabial kırışıklıkları düzeltmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Nazolabial bölge burun ile dudak arasında bulunan kısımdır. Esasen burnun yanlarından başlayıp dudaklara inen çizgiye nazolobial çizdi denir. Bu bölge yaş ile beraber belirgin olarak kırışmaya başlar. Normalde nazolabial çizgi güldüğümüz zaman kırışır ancak yaş ilerledikçe bu bölge gülmediğimizde belirgin olarak kırışmaya başlar. İşte bu noktada nazolabial estetik tedavilere yönelik ilgi başlar. Bununla beraber bazı kişilerde yapı itibarıyla yaşlanma öncesinde nazolabial bölgede derin çizgiler olabilir. Bu durumda kişiler erkenden estetik operasyonlarla bu çizgilerden kurtulma arayışına girerler.

Nazolabial çizgiler nasıl gider sorusunu soran herkes bir noktada nazolabial dolgu tedavisi ile karşılaşacaktır. Her ne kadar yüz yogası ve bazı kremler ile bu çizgilerin oluşumu belli düzeyde yavaşlatılabilse de en etkin tedavilerden biri dolgu uygulamasıdır.

Nazolabial Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Nazolabial dolgu sayesinde daha genç ve canlı bir yüz ifadesine kavuşmak mümkündür. Ancak bu işlem eğer 50 yaş üstündeki bir kişiye uygulanacak ise verim alınamayacağını belirtmekte fayda var. Bunun nedeni bu yaşlarda kırışıklıkların daha da derinleşmesi ve dolgu işleminin yetersiz gelmesinden ötürü kırışıklıklara ameliyat ile müdahale edilmesi gereksinimidir.

İşleme başlamadan önce doktorunuz lokal anestezi ile işlem bölgesini uyuşturacaktır. Daha sonra ince uçlu iğneler yardımıyla içerisinde hyalüronik asit bulunan dolgu maddesini kırışıklık olan bölgelere enjekte eder. İşlem esnasında ne kadar dolgu kullanılacağı kırışıklıkların boyutuna bağlı olarak değişir. Buna ek olarak bu işlem tek seanstan ibaret değildir. İlk seansta tüm dolgunun enjekte edilmesi rahatsız edici bir hisse neden olacağı için işlem iki seansta tamamlanır. Bir seans yaklaşık olarak yarım saat sürer. İşlemden sonra iyileşme süresine gerek kalmaksızın hasta normal hayatına dönebilir.

Nazolabial dolgu uygulamasının faydaları

Nazolabial dolgu uygulaması yüzü bariz bir şekilde gençleştirir. Bu sonuç, nazolabial dolgunun şu faydaları ile ilgilidir:

  • Cilde esneklik ve sıkılık veren kolajen üretimi artar.
  • Ciltte canlılık meydana gelir
  • Uygulama yapılan bölgede hacim artar ve bu da sıkılaşmaya neden olur
  • Cilt yumuşar ve kırışıklıklar belirginliğini kaybeder

Nazolabial dolgu uygulamasının yan etkileri azdır ve etkisini kısa süre içerisinde gösterir. Uygulamadan 7-8 saat sonra da makyaj yapılabileceği için bu işlemin oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Nazolabial dolgu uygulamasının yan etkileri

Bu işlem cerrahi müdahale içermediği için görece daha az riskli bir işlemdir. Yan etki ve komplikasyon riskinin düşük olması zaten en belirgin avantajları arasında bulunur. Bununla beraber dolgunun içerisinde bulunan maddeler zaman zaman yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Nazolabial dolgu uygulamasının müdahale gerektiren yan etkileri şunlardır:

  • Uygulama bölgesinde şişme
  • Enjeksiyon bölgesinde kızarma ve morarma
  • Döküntüler

Nazolabial dolgunun mimikleri yok etme riski var mıdır?

Yüz bölgesinde estetik operasyon yaptırmak isteyen kişiler en çok merak ettiği noktalardan biri de yüz ifadesinin ve mimiklerinin bu tedavilerden olumsuz olarak etkilenip etkilenmeyeceğidir. Nazolabial dolgu tedavisinde mimiklere yönelik müdahaleler bulunmaz. Bu nedenle işlem sonrası mimiklerinizi kaybetmezsiniz.

Kimler nazolabial dolgu tedavisini yaptıramaz?

Bu işlem genel olarak risksiz olduğu için birçok kişi üzerinde rahatlıkla uygulanabilecek bir tedavidir. Ancak bazı hastalıklar birçok işlemde olduğu gibi nazolabial dolguda da sorun yaşanmasına neden olabilir. Diyabet hastaları, kanser hastaları ve alerjik hastalıkları olan kişiler bu işlem için uygun değildir.

Nazolabial Dolgu Kalıcı Mıdır?

Nazolabial dolgu tedavisi uzun süre kalıcıdır ancak bir noktada etkisi kaybolacaktır. Uygulamadan hemen sonra etkilerini görmeye başlarsınız ve bu etki bir yıl ila bir buçuk yıl kadar devam eder. Esasen tam olarak ne zaman etkisinin kaybolacağı kişiden kişiye değişir ancak en fazla bir buçuk yıldan sonra etkisi kaybolur ve işlemin tekrarlanması gerekir.

nazolabial dolgu fiyatları

Nazolabial Dolgu Uygulaması Sonrası

İşlem sonrasında 7-8 saat kadar cilde makyaj yapılmamalıdır. Ayrıca herhangi bir krem de sürülmemesi gerekir. 10 gün kadar ise bu bölgeye sıcak su veya buhar temas etmemelidir. Bunun için sıcak duştan ve saunaya girmekten kaçınmak iyi bir önlem olacaktır. Nazolabial dolgu uygulamasının basit bir işlem olması dikkat etmeniz gereken hususlar olmadığı anlamına gelmez.

Nazolabial Dolgu Fiyatları

Nazolabial dolgu fiyatı uygulama yapılacak bölgeye ve kullanılacak maddenin miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Nazolabial dolgu tedavisi fiyatı ve kampanyalar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun