microblading nasıl yapılır

Microblading nedir?

Bazı kişiler için kaşlarının mükemmel görünmesi çok önemlidir. Esasen bu istek son derece haklıdır zira kaşlar gözlerin derin bir bakış kazanması ve yüz ifadesinin kuvvetlendirilmesi açısından oldukça etkilidir. İşte microblading kaşların istenen görünüme kavuşturulmasını kısmen kalıcı sonuçlar ile sağlayan bir yöntemdir. Kaşlar arasındaki boşlukların doldurulmasını sağlayan microblading ile kaşları çok açık renk veya seyrek olan kişiler daha gür görünümlü ve belirgin kaşlara sahip olabilirler. Doktorunuz işlem esnasında ucunda iğneler olan ‘’microblade’’ isimli bir alet kullanır. Microblading uygulaması bir dövme yaparcasına kaşlarınızı doldurur. Etkisi ise 3 yıla kadar sürebildiği için diğer yöntemler arasında daha kalıcı olmasıyla öne çıkar. Fakat gene de normal dövme gibi kalıcı değildir. Bunun nedeni bu işlemde kullanılan aletin ve malzemelerin farklı olmasıdır

Microblading nasıl yapılır?

Microblading işleminin yapılacağı gün işlemi yapacak estetisyen kafanızdaki tüm soruları sormalısınız. Birbirinizi doğru anladığınız takdirde arzu ettiğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. İstediğiniz kaş şekli ve rengi doğrultusunda estetiysen uygulamaya başlar. Ancak işleme başlamadan önce hiçbir acı duymamanız için bu bölgeyi uyuşturacak bir krem uygulanabilir. Yüz ölçünüze ve arzularınıza göre uygun kaş şekillendirilmesi yapılır. Bunun için önce istediğiniz şekildeki kaş tasarımı kalemle çizilir. Çizim yapıldıktan sonra uygun makyaj boyası ile kıl şeklinde mikro kesiler yapılır. Kesiflerden sonra bu boya silinir ve neticede yeni kaş görüntüsü kendisini belli eder. Bu işlem detay gerektirdiği için yaklaşık olarak 2 saat sürer. İşlemin sonuçları en az birkaç yıl kalacağı için estetiyseniz dikkatli ve özenli bir şekilde çalışması gerekir.

Microblading işlemi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Microblading işlemi cerrahi bir prosedür olmasa da ufak kesiler içerdiği için gene de işlem öncesi hazırlık aşamasında dikkat etmeniz gereken hususlar bulunur. Microblading işlemi öncesi dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • İşlem günü kafein içeren ve alkollü içecekler tüketmemelisiniz
 • İşlemden en azından 3 gün önce güneşlenmemelisiniz
 • İşlemden önce kaşlarınızı almamalı ve kaşlarınıza müdahale etmemelisiniz
 • İşlemden en az 2-3 hafta önce kimyasal peeling veya diğer yüz bakım prosedürlerini kesmelisiniz
 • İşlemden bir ay önce A vitamini kullanmayı kesin
 • İşlemden en az bir hafta kan sulandırıcı ilaç, bitki çayı ve takviye kullanımını durdurun
 • İşlemden sonra 7 gün boyunca uygulama bölgesine su değmemesi gerektiği için işlem öncesi duş alın
 • İşlem günü spor yapmayın.
microblading kaş kontür

Microblading uygulamasının zararları

Microblading işlemi genel olarak basit ve cerrahi müdahale gerektirmeyen kozmetik bir prosedürdür. Bu nedenle estetiyseler tarafından rahatlıkla uygulanabilir. Ancak her kozmetik uygulamanın olduğu gibi microblading uygulamasının da bazı riskleri ve zararları olabilir.

 • Microblading uygulamasının yapılacağı güzellik salonunun hijyen açısından üst düzey olmasına özen gösterin. Aksi takdirde enfeksiyon riski artar. Ciltte ufak kesiflerin açıldığı bir operasyon olduğu için hijyene dikkat edilmediği takdirde HIV gibi virüslerin bulaşma riski bulunur.
 • Microblading uygulamasında organik pigmentler kullanıldığı için alerjik reaksiyon riski düşüktür. Bununla beraber gene de az da olsa alerjik reaksiyon oluşma riski bulunur. Bunun için öncelikle estetiyseniz organik pigment kullanıp kullanmadığını öğrenmeli ve böylece alerji riskinizi değerlendirmelisiniz.
 • İşlem uzun süre kalıcı olacağı için hatalar ve yanlış sonuçlar sizi rahatsız edecektir. Bu nedenle işlemin işinin ehli bir estetiysen tarafından yapıldığından emin olmalısınız.

Microblading sonrası iyileşme süreci

Microblading sonrası ilk bir hafta kaşlarınız normalden daha koyu gözükür ancak bu durum zaman içerisinde iyileşecektir. Ayrıca bu bölgede işlem yapıldığı için tam iyileşme sağlanana kadar bu kısımlarda keskinlik, kızarıklık ve hafif şişme olabilir. Microblading sonrası dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır:

 • Kaşlarınızı anti bakteriyel sabunla ve yumuşak hareketlerle yıkayın. Daha sonra yumuşak bir bezle kurulayın. Bu bölgeyi sert hareketlerle silmemeye özen gösterin.
 • Hafif bir nemlendirici krem kullanabilirsiniz.
 • Kaşlarınıza 10 gün boyunca su değdirmeyin. Bunun için duş almamanız ve havuza girmemeniz gerekir
 • Kaşlarınızı almayın ve bu bölgeyi koruyun.
 • Kaşlarınıza makyaj yapmayın.
 • İşlem sonrası 4 hafta kadar güneş ışığından sakının ve bronzlaşmayın.
 • Yüzünüze peeling uygulamayın ve işlemden sonra 10 gün kadar yüz üstü yatmayın.
microblading kaş kontür fiyatları

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun