kadin saç ekimi öncesi sonrası

Kadınlara Saç Ekimi

İleri düzey kellik genellikle erkeklerde görülse de azımsanmayacak sayıda kadın da saç dökülmesinden şikayetçidir. Özellikle menopozdan sonra kadın tipi saç dökülmesi oranları artar ve kadınlar da saç ekimi için uygun adaylar olabilirler.

Kadınlarda saç dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklerle benzer nedenlerden kaynaklanır. Alopesi areata, stres, malnütrisyon, ilaçlar, bazı otoimmün hastalıklar saç dökülmesinin olası nedenleri arasındadır. Ancak androgenetik alopesi, erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da en sık olarak rastlanan saç dökülmesi tipidir. Erkeklerde erkek tipi saç dökülmesi, kadınlarda ise kadın tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopesi hem genetik hem de hormonal nedenlerin bir arada bulunması neticesinde ortaya çıkar.

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda saç ekimi yöntemleri konusunda erkeklere göre daha hassastır. Aslında bu durum oldukça anlaşılırdır. Klasik saç ekimi yöntemlerinde işlem bölgesini daha kolay görmek için saçlar tıraş edilir. Kadınlar için saçlarının tıraş edilmesi korkutucu ve endişe vericidir. Bu nedenle saç ekimi prosedürüne karşı erkeklerden daha farklı bir bakışları vardır. İşte traşsız saç ekimi olarak da bilinen DHI saç ekimi bu konuda kadınlar için bir nevi kurtarıcı görevi görür. DHI yöntemiyle saçlar tıraş edilmeden başarılı bir şekilde ekim işlemi gerçekleştirilebilir. Bu yöntem sayesinde kadınların saç ekimine karşı korkuları ve endişeleri dinmiş ve arzu ettikleri saç hacmine kavuşma imkanınız kazanmışlardır.

Traşsız saç ekimi (DHI)

Klasik FUE saç ekiminin aksine bu işlemde ekim bölgesinin tıraş edilmesi gerekmez. Kanal açma işlemi yapılmadan doğrudan kanal açma ile ekim işlemi aynı anda yapılır. Böylece doktorunuz kanal açtıktan sonra kanalları rahat görmek için saçlarınızı tıraş etmek zorunda kalmaz. Normalde FUE saç ekiminde önce kanallar açılır daha sonra saç kökleri bu kanallara ekilir. Bu süreç hem işlem süresini uzatır hem de doktorunuzun işlem bölgesindeki kanalları net bir şekilde görmesi için saçların tıraş edilmesini gerektirir. DHI saç ekimi Choi implanter denilen kalem benzeri bir alet aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu nedenle kalem tekniği olarak da bilinen DHI sayesinde kadınlar traşsız saç ekimi ayrıcalığıyla saç ektirebilirler.

kadin saç ekimi

Kadınlarda saç ekimi öncesi ve sonrası

Kadınlarda saç ekimi öncesi ve sonrası erkeklerdeki süreç ile hemen hemen aynıdır. Öncelikle doktorunuz saç ekimi işlemine engel teşkil eden bir hastalığınız olup olmadığını araştırır. Bu doğrultuda tıbbi geçmişinizi tam olarak doktorunuza anlatmanız önemlidir. Ayrıca bazı kan testleri ile de sağlık durumunuzla ilgili araştırma yapılabilir. Bunlara ek olarak doktorunuz saç derinizi inceleyerek saç dökülmesinin altında yatan nedeni tespit etmelidir. Eğer saç dökülmesi ilaçlardan ve stresten kaynaklanıyorsa önce bu sorunlara yönelik tedavi uygulanır. Ayrıca alopesi areata otoimmün bir hastalıktır ve ataklar halinde saç dökülmesine neden olur. Eğer alopesi areata hastası iseniz saç ekim işlemi başarısız olacaktır çünkü ekilen saçlar tekrar dökülecektir.

İşlemden önce sigara ve alkolü bırakmanız tavsiye edilir. Sigara kan dolaşımını olumsuz etkilerken alkol de besin eksikliğine neden olur. İşlem sonrası iyileşme süreci nedeniyle vücudunuzun dinç olması gerektiği için bu maddeler bu süreci olumsuz etkiler. Ayrıca işlemden önce saçlarınıza kimyasal herhangi bir madde uygulamamalısınız.

Kadınlarda saç ekimi sonrası ise öncelikle hastanın ilk 3 gün duş almaması gerekir. Ameliyat bölgesi sudan ve nemden korunmalıdır. 3. gün hekiminizin kliniğinde saçlarınız yıkanır. İlk yıkamada saçlarınıza özel bir losyon uygulanır. Bu losyon sayesinde yeni ekilen saç köklerinde oluşan kabuklanmalar yumuşamaya başlar. 3. günden sonra iki hafta boyunca her gün doktorunuzun belirttiği şekilde saçlarınızı yıkamanız gerekir. Bu esnada çok sıcak su kullanmamalı ve tazyikli suyu doğrudan saçınıza yöneltmemelisiniz. Saç derinizde travma oluşmaması için dikkatli olmalısınız.

İşlemden sonra kafa deriniz kaşınacaktır. Bu esnada kafanızı kaşımamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde yeni ekilen saç kökleri zarar görebilir ve tutunamayabilir. Kadınlarda saç ekimi sonrası ilk bir ay ağır sporlardan kaçınmak ve ameliyat bölgesini darbelerden korumak da önemlidir. İşlemden birkaç hafta sonra şok dökülme yaşayabilirsiniz. Bu durum saçların dinlenme aşamasına girmesiyle ilgilidir ve normaldir. Yeni ekilen saç kökleri zarar görmez ve birkaç ay sonra tekrar uzamaya başlar. Bir yıl içerisinde ise yeni ekilen saçlar tamamen uzar ve güçlenmiş olur.

kadin saç ekimi fiyatları

Sorunuz mu var?
Uzmanımıza sorun