fransız askısı yüz germe öncesi sonrası
Yaşımın ilerlemesiyle birlikte yanaklarımın ve ağız köşelerim aşağı sarkması, yüzümdeki üzgün ifade beni gittikçe rahatsız etmeye başlamıştı. Bunun için başlangıçta botulinum toksin ve mezoterapi gibi uygulamalar yaptırdım. Yine de yüzüm aşağı doğru sarkmaya devam ediyordu. Benim istediğim eskisi gibi genç ve daha diri görünen bir yüze sahip olmaktı. Bu yüzden yüzümün tek bir bölgesine değil de tüm yüzüme yapılacak bir işleme ihtiyacım vardı. Herkes gibi bende yüzüme sihirli bir değnek dokunsa da tüm yüzüm toplansa diye düşünüyordum :) Açıkçası yüzüm ile yapılacak herhangi bir kesi gerektiren ameliyat gözümü korkutuyordu. Bunun için bıçak altına yatmamı gerektirmeyecek bir yöntem arayışına girdim. Kendim için en doğru yöntemi bulmak için yaklaşık 2 ayımı aldı. Çünkü bu konuyla ilgili bilgileri bulmak ve bu süreci yaşamış birinin deneyimlerinden yararlanmak gibi bir şansım yoktu. Bunun için çok iyi bir araştırma yapmam gerekti. Eğer siz de benim gibi bir süreçten geçiyorsanız bu zorluğu yaşamanızı istemediğim için size kendi yaşadıklarımı aktaracağım.

Fransız Askısı Nedir?

Fransız askısı yöntemi, içi kopmayan polyester, dışı cilt dokusuyla tamamen uyumlu olan medikal silikon esnek iplerle sarkan cilt ve cilt altı dokulari eski yerlerine çekme yöntemidir diyebiliriz. Yüzü gençleştirmek ve germek için uygulanan pek çok ameliyatsız yöntem var. Benim Fransız askısı yöntemini keşfetmem de bu ameliyatsız yüz germe yöntemlerini araştırırken oldu. İp askısı yöntemi radikal olarak tüm yüzü geriyordu ve oldukça etkiliydi. Fransa’da geliştirilen bir teknik olduğu için Fransız askısı adı verilmiş. Bu PDO ipler sayesinde yüzdeki tüm kırışıklıklar ve sarkmalar gideriliyor ve yüz yukarı doğru gerildiğinden çok daha genç bir görünüm ortaya çıkıyor.

Fransız İp Askısı Karar Süreci

Eğer 40 ‘ın üzerindeyseniz ve yüzünüz yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru sarktıysa siz de benimle benzer sorunlar yaşıyorsunuz demektir. Çünkü ben göz çevresindeki kırışıklık ya da göz kapağı düşüklüğü gibi tek bir bölgeye odaklanan bir problem yaşamıyordum. Benim sorunum bütün yüzümdü. Bu yüzden tek bir bölgeye odaklanan yöntemleri baştan eledim. Yanaklar, kaşlarım, gözlerim, özellikle de gıdı bölgesi aşağı sarkıyordu ve üzgün görünüyordum. İp ile yüzün asılması olarak düşünüldüğünde acı verici bir yöntem olduğu izlenimi bırakıyor, aslında hem acısız hem çok güvenli hem de uzun yıllar boyunca etkili bir yöntem. Bende bu yüzden diğer yöntemleri eleyip fransız askısı yaptırmaya karar verdim.

Fransız Askısı Uygulama Bölgeleri

Yaptığım araştırmalar sonucunda Fransız askısının sadece yüz için kullanılan bir yöntem değilde vücuttaki şu bölgeler için de kullanılan başarılı bir yöntem olduğunu öğrendim.
  • Yanaklar
  • Çene altı ve gıdı bölgesi
  • Boyun bölgesi
  • Kaşlar
  • Göğüsler
  • Kalçalar
  • Kollar
  • Bacaklar
Fransız askısı yüzde şu bölgelerde başarılı olarak uygulanmaktadır.

fransız askısı yüz germe bölgeleri

Fransız Askısı Avantajları

Fransız askısında mimiklerin kaybolmaması benim için en önemli avantajlarından biriydi. Kaslara hiçbir şekilde etki etmediği için mimiklerin görünümünde bir değişim gerçekleşmiyor. Kaşlar yukarı çıktığı için gözlerin görünümü de güzelleşiyor. Özellikle elmacık kemiklerin ve çene hattının ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu da genç ve güzel görünmeyi sağlıyor. Bu operasyonu yaptırdıktan sonra en az 10 yaş gençleştiğimi düşünüyorum. Medikal ipliklerin giriş yerleri 3-4 günde kapanıyor, kesi yapılmıyor ve dikiş atılmıyor. En büyük avantajlarından biri de yüz toparlanırken, cildin daha pürüzsüz ve parlak görünmeye başlaması. Fransız askısı ile cilt gerildiği gibi bir süre sonra cildin kolajen üretimi de tetikleniyor.

Fransız askısı nerede yaptırılır?

Bu işlemi yaptırmaya karar verdikten sonra klinik araştırmasına başladım. Bunun için hem internetten hem de çevremden öneriler aldım ve birkaç doktor ile görüşme sağladım. Bu işi yapan ve sonuçları iyi olan yaklaşık 4 farklı yer ile görüştüm. Aslında görüştüğüm yerlerdeki fiyat aralıkları birbirine çok yakındı ve hepside iyi görünüyordu ama benim içime en çok sinen klinik Gönül Ateşsaçan oldu. Aldığım cevaplar ve çok ilgili olmaları bu kararımda oldukça etkiliydi. Ben öngörüşme için gittim gerek çalışanlar gerek doktor hanım sorularımı aklımda hiç bir şey kalmayacak şekilde yanıtladılar. Ayrıca uzaktan tanıdığım birisi de buraya yaptırmıştı ve önceki halini de bildiğim için fark çok çok netti.

Dr. Gönül Ateşsaçan ile görüşme

Dr. Gönül Ateşsaçan ile yüzümdeki rahatsız olduğum şeyleri konuştuğumda çok güzel bilgiler edindim. Önce benim ne istediğimi sordu. Ardından üç boyutlu fotoğraflama ile yüz analizimi yaptı. Hangi işlem neye yarar anlattı. O da benim yüzüm için en iyi sonucu verecek işlemin Fransız askısı olduğunu söyledi. Böylece benim gençleşme sürecim de başlamış oldu. Kafamdaki her soruyu sabırla yanıtlaması ve en önemlisi de benim anlayabileceğim şekilde beni bilgilendirmesi içimin rahat etmesini sağladı. Her ne kadar çok yoğun olsalar da randevuyu sabırla beklemeye değdiğini düşünüyorum. Çünkü hemen randevu almak oldukça zor, eğer hemen yaptırmak istiyorsanız birisinin iptal etmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz, gerçekten çok yoğunlar boş randevu tarihi bulmak biraz zor oluyor.

Fransız Askısı ile Yüz Germe Süreci

Fransız askısı işlemi uygulamadan önce lokal anestezi yapıldı. Yüzüm uyuştuğu için hiçbir şekilde acı hissetmedim. Uygulama yaklaşık olarak 20-30 dakika sürdü.  Dr. Gönül Ateşsaçan da ekibi de benimle çok iyi bir şekilde ilgilendikleri için işlem sırasında da korku yaşamadım. İşlem bittikten sonra yüzüm tamamen değişti, hemen ayna verip sonucu görmemi sağladılar. daha önce de söyledikleri gibi işlemin tam etkisi 3 hafta sonra işlemin iyice ortaya çıktı .  İşlemden sonraki 1 hafta yüz askısı taktım, ağrı hiç olmadı, ilk gün yüzümde biraz ödem oldu. Ama 3. gün neredeyse hiç bir şey kalmadı diyebilirim. Hepimiz haberlerde televizyonlarda estetik faciası diye görüp endişe ve korku duyabiliyoruz. Açıkçası benzer korku ve sorular benim kafamda da vardı ama her şey çok şükür ki tam da istediğim gibi gitti. Şuan fransız askısı yaptırmamın üzerinden 3 ay geçti ve hiçbir şekilde bir uygulama yaptırdığım belli olmadan gençleştim. Tüm şikayetlerim ciddi oranda çözüldü. Sizin de aradaki farkı görebilmeniz için öncesi-sonrası fotoğraflarımı gönderiyorum.

fransız askısı yüz germe öncesi sonrası

fransız askısı öncesi sonrası

Fransız Askısı Fiyatları

 Fransız askısı fiyatları kullanılan PDO iplerin kalıcılığına göre değişkenlik gösteriyor. Ben 5 yıllık yaptırdım ama 1.5 yıllık kalıcılığa sahip olanlarda var. PDO İplerin görünümü şu şekilde;

fransız askısı PDO ip

  • 5 Yıllık Fransız askısı fiyatı (Spring Thread): 40.000 TL (ben bunu yaptırdım)
  • 1.5 yıllık fransız askısı fiyatı: 1.5 yıllık fiyatı ise 20.000 TL - 30.000 TL olarak değişiyor.